Herbak

Elektroencefalografia (eeg) U Dzieci I NiemowlĄt

2023-12-12T1407:43+00:00

O profilaktyce zdrowotnej z pewnością pamięta niemalże każdy rodzic. Jeśli w trakcie rutynowej wizyty kontrolnej lekarz nie znajdzie przesłanek do dalszej diagnozy stanu małego dziecka, wówczas nie zleci dalszych specjalistycznych badań. EEG u niemowląt to jedno z wielu rozwiązań, jakie oferuje współczesna medycyna, by przekonać się, czy ze zdrowiem dziecka jest wszystko w porządku. Na czym to badanie polega, ile trwa i kiedy należy je zrobić?

Czym jest EEG?

Głównym celem elektroencefalografii jest zarejestrowanie aktywności elektrycznej mózgu. Takie badanie głowy jest często stosowane w diagnozowaniu przeróżnych zaburzeń neurologicznych, w tym padaczki, stanów śpiączkowych czy encefalopatii lub też po przebytych urazach u niemowląt, dzieci czy dorosłych.

Jako że badanie EEG głowy pozwala na zlokalizowanie istniejącego problemu w układzie nerwowym. Jest to zatem wstęp do dalszej, często bardziej szczegółowej diagnostyki zaburzeń neurologicznych.

Na czym polega badanie EEG u dziecka?

Na samym początku należy zaznaczyć, że tego typu badanie przeprowadza się w pozycji siedzącej lub leżącej. Jeśli sytuacja tego wymaga, badanie EEG u niemowląt i mniejszych dzieci wykonuje się we śnie.

Przed rozpoczęciem elektroencefalografii na głowę maluszka zakładany jest czepek, na którym rozmieszcza się od 16 do 24 elektrod, których zadaniem będzie rejestrowanie aktywności mózgu. Powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem, który ma za zadanie poprawić przewodnictwo. Dzięki temu zapis czynnościowy mózgu będzie nie tylko wzmocniony, ale też czytelny.

Warto pamiętać, że niemowlę lub większe dziecko podczas EEG głowy powinno być spokojnie i nie ruszać się. Nie może też jeść cukierków, rzuć gumy do żucia czy bawić się smartfonem. Dlatego też, częstym zaleceniem w przypadku maluchów jest, by elektroencefalografia odbywała się we śnie, bowiem jakiekolwiek rozprowadzenie uwagi, zdenerwowanie czy wykonywanie nagłych ruchów, może zniekształcić obraz i zafałszować wynik. Warto też zadbać, by przed badaniem EEG głowy, maluch zjadł posiłek i unikał słodzonych oraz gazowanych napojów.

Warto zaznaczyć, że badanie EEG u dzieci i niemowląt przeprowadzane we śnie ma drugie dno. Taka procedura jest najczęściej stosowana, gdy niepokojące objawy chorobowe występują w głównej mierze w nocy. Wówczas dziecko musi spontanicznie zasnąć, bez podania wspomagających leków, by można było zbadać aktywność mózgu.

Badanie EEG nie tylko dla większych dzieci

EEG głowy jest nieinwazyjne, dlatego wykonuje się je także noworodkom i niemowlętom. W tym przypadku wizytę należy omówić w porze, w której maluszek zwykle zasypia. Przed badaniem EEG głowy, należy nakarmić dziecko, a po wejściu do gabinetu położyć się razem z malcem i poczekać aż zaśnie.

Badanie EEG u dzieci – ile trwa?

To, ile czasu zajmie badanie EEG u noworodka, niemowlęcia czy większego dziecka, zależy przede wszystkim od konieczności wykonania różnych testów w trakcie. W przypadku większych dzieci, chodzi o sprawdzenie aktywności mózgu w sytuacjach, takich jak otwieranie i zamykanie oczu, wykonywanie głębokich oddechów czy też innych poleceń.

Najczęściej jednak samo EEG głowy trwa około 30-45 minut, z czego 15 minut zazwyczaj przeznacza się na przygotowanie pacjenta.

Badanie EEG u dziecka – wskazania

Najczęstszym wskazaniem do wykonania elektroencefalografii głowy jest podejrzenie padaczki u niemowlęcia czy większego malucha. Na czym to polega? Podczas monitorowania pracy mózgu, urządzenie wykrywa wyładowania padaczkowe, ich charakter oraz czy są uogólnione czy ogniskowe. W ten sposób lekarz jest w stanie zlokalizować ognisko padaczkowe.

Innymi wskazaniami są:
– utrata przytomności u niemowląt,
– omdlenia,
– opóźnienie rozwoju psychoruchowego u niemowląt,
– uraz czaszkowo-mózgowe,
– nawracające bóle i zawroty głowy,
– obniżony nastrój,
– nieuzasadniona agresja,
– zaburzenia snu,
– zaburzenia uwagi i koncentracji,
– zapalenie opon mózgowych.

W razie pojawiających się wątpliwości lub pytań odnośnie elektroencefalografii jesteśmy do Państwa dyspozycji zarówno, jeśli chodzi o kontakt telefoniczny, jak i mailowy.

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70