Kardiologia dziecięca
Dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń i wad układu sercowo-naczyniowego u dzieci.
Jedno ze stu urodzonych dzieci przychodzi na świat z wrodzoną wadą serca – w Polsce rocznie rodzi się około 4000 – 5000 dzieci z tymi nieprawidłowościami.
Kiedy myśleć o problemach z sercem?
Wadę może wykryć lekarz pediatra, osłuchując dziecko i stwierdzając szmer nad sercem. Inne objawy świadczące o problemach z narządem to m.in:
- słabe przyrosty masy ciała,
- męczenie się podczas karmienia ,
- bladość powłok skórnych,
- szary cień wokół ust,
- zanoszenie się dziecka,
- obniżona tolerancja wysiłku.
- omdlenia, zasłabnięcia
- bóle w klatce piersiowej
- kołatanie serca
Kiedy dziecko powinno trafić do kardiologa dziecięcego?
Najczęściej to pediatra lub lekarz rodzinny kieruje dziecko do kardiologa dziecięcego w momencie wysłuchania szmeru nad organem. Ma to miejsce w różnych okolicznościach: zarówno w trakcie bilansu, infekcji, rutynowej kontroli. Szmery nad sercem bardzo często występują u dzieci i młodzieży, są spowodowane zarówno wadami narządu, ale również występują u dzieci z jego prawidłową budową. Szmery nad sercem to zazwyczaj odgłosy niewinne, łagodne, spowodowane np obecnością strun rzekomych, beleczek mięśniowych, które są fizjologią, ale mogą być źródłem szmeru i nie mają żadnego związku z nieprawidłową budową serca. Dlatego ważna jest diagnostyka m.in. echokardiograficzna, w Centrum Pediatrii mogą Państwo wykonać m.in. diagnostykę szmeru nad sercem. Nasz kardiolog dziecięcy dr n. med. Marcin Baran na stałe pracujący w Klinice Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wykonuje m.in. usg narządu (badanie echokardiograficzne) nowoczesnym aparatem Logiq F6 firmy General Electric.
Badania usg serca jest badaniem nieinwazyjnym, obrazującym jego strukturę i jego pracę, wykonywane może być u dzieci od urodzenia do 18 roku życia.
Nie tylko szmer nad sercem może być powodem wizyty u naszego kardiologa dziecięcego, o problemach musimy również pamiętać jeśli u Państwa pociechy występują następujące objawy: słabe przyrosty masy ciała, trudności w karmieniu, męczenie się dziecka w trakcie karmienia lub w czasie aktywności, szary cień wokół ust, bezdechy, bladość.
Do kardiologa dziecięcego powinniśmy się również udać jeśli u dzieci starszych i młodzieży wystąpi: utrata przytomności, zasłabnięcie, ból w klatce piersiowej, słaba tolerancja wysiłku, kołatanie serca, podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca.
W Centrum Pediatrii wykonujemy m.in.:
- Konsultacje kardiologiczne dla dzieci
- Badanie elektrokardiograficzne (badanie EKG) – aparat
- Badanie echokardiograficzne (usg serca) – aparat Logiq F6 firmy General Electric
- Diagnostyka i leczenie wad wrodzonych i nabytych serca
- Diagnostyka i leczenie zaburzeń rytmu narządu
- Leczenie nadciśnienia tętniczego
Zapraszamy do korzystania z naszych usług w Centrum Pediatrii ul. Pułaskiego 35.
Specjaliści:
Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70,
ul. K. Pułaskiego 35, 15-337 Białystok, podlaskie
PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14
KONTAKT
ul. K. Pułaskiego 35, 15-337 Białystok, podlaskie
PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14