Herbak

Laryngologia DzieciĘca

2023-11-16T09:41:37+00:00

Laryngologia dziecięca

Nie w pełni wykształcony układ odpornościowy sprawia, że mali pacjenci mogą być dużo bardziej narażeni na rozwój schorzeń laryngologicznych. Częste infekcje górnych dróg oddechowych, uszu, nosa, gardła, krtani i zatok u niemowląt oraz małych dzieci mogą być wskazaniem do skorzystania z pomocy laryngologa dziecięcego. Podczas gdy niegroźne schorzenia tego typu zazwyczaj leczy się u pediatry, specjalista zajmuje się poważniejszymi, przewlekłymi stanami chorobowymi. W naszej poradni w Białymstoku przyjmujemy pacjentów od wieku niemowlęcego, dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia. Skierowanie od pediatry nie jest wymagane.

Jakie choroby leczy się u laryngologa dziecięcego?

Ta dziedzina medycyny podzielona jest na kilka mniejszych specjalizacji, z których każda zajmuje się innym rodzajem zaburzeń. Wyróżniamy więc audiologię, foniatrę, rynologię, neurootologię oraz laryngologię dziecięcą. Do specjalisty z ostatniego z wymienionych zakresów udamy się z dzieckiem na przykład w przypadku zaburzeń słuchu, zapalenia krtani lub gardła. Czym jeszcze zajmuje się laryngolog dziecięcy? Na konsultacje udadzą się również rodzice dzieci, u których występuje tzw. trzeci migdał, przewlekła chrypka, a nawet głośne chrapanie. Podsumowując, laryngolog dziecięcy jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem schorzeń niemal wszystkich organów położonych w obrębie głowy i szyi – z wyjątkiem oczu. Wizyty nierzadko mają na celu także profilaktykę.

Jak przebiega wizyta u laryngologa dziecięcego?

Jeśli do specjalisty udajemy się z maluszkiem po raz pierwszy, zrozumiałe jest, że może wiązać się to z dodatkowym stresem dla naszej pociechy. Ponieważ laryngolog najprawdopodobniej będzie chciał przeprowadzić badania noska, gardła i uszu dziecka, warto zadbać o kwestie higieniczne: uprzednie usunięcie woskowiny i umycie ząbków malucha. Wizyta z reguły rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Dobrze więc przygotować dotychczasową dokumentację, szczególnie jeśli jest to kolejna wizyta kontrolna lub konsultacja, na którą skierował dziecko pediatra.

W zależności od sytuacji laryngolog najprawdopodobniej przeprowadzi kilka badań. Jeśli do lekarza udajemy się z małym dzieckiem, warto go do nich przygotować. O komfort psychiczny malucha można zadbać na przykład poprzez wyjaśnienie mu, co i w jakim celu będzie wykonywał lekarz.

Diagnostyka u laryngologa dziecięcego to na przykład:

  • Rynoskopia, czyli nieinwazyjnym badanie jamy nosowej, przeprowadzane za pomocą wziernika. To jedna z podstawowych metod diagnozowania zaburzeń takich jak m.in. zapalenie zatok. Stosuje się ją również przy obecności ciała obcego w nosie czy też w badaniu krzywej przegrody nosowej.
  • Oględziny gardła, przeprowadzane z wykorzystaniem specjalnej szpatułki. Czasami lekarz wspiera się także lusterkiem krtaniowym.
  • Ocena stanu uszu, przewodów słuchowych i błony bębenkowej, którą przeprowadza się za pomocą wziernika. Do dodatkowe badań słuchu wykorzystuje się także elektrody oraz specjalne testy audiologiczne.

Laryngolog dziecięcy może wykonać również badania palpacyjne ślinianek i węzłów chłonnych w obszarze głowy.

Poradnia laryngologiczna w naszym Centrum Pediatrii

Wiele schorzeń, którymi zajmuje się ta dziedzina medycyny, może dawać dość podobne do siebie objawy. Rodzice powinni być więc zachować uwagę i obserwować swoje pociechy – zauważenie symptomów odpowiednio wcześnie może sprawić trudność szczególnie w przypadku niemowląt, które nie umieją jeszcze wskazać, co dokładnie im dolega. Przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych, przerost migdałów, częste bóle i zawroty głowy to tylko niektóre z objawów, mogących być wskazaniem do wizyty u laryngologa dziecięcego. O częstotliwości konsultacji i kontroli zdecyduje lekarz; on także wdroży odpowiednie metody leczenia. Im wcześniej dojdzie do rozpoznania zaburzenia u dziecka, tym szybciej będzie można zacząć je leczyć, co jest szczególnie ważne w przypadku dopiero rozwijającego się organizmu maluszka.

Specjaliści:

Dr Mateusz Zonenberg

Dr Jolanta Zwierzyńska

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70