Herbak

Fizjoterapia I Rehabilitacja

2023-11-16T10:16:27+00:00

Prawidłowy rozwój ruchowy malucha jest niezwykle ważną kwestią, którą należy regularnie kontrolować i w razie potrzeby korzystać z usług specjalisty. Fizjoterapia niemowląt może okazać się pomocna w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, które przy braku podjęcia działań, mogłyby się pogłębiać. Pierwszą konsultację w tym zakresie warto odbyć w 3. miesiącu życia dziecka. Jeśli lekarz stwierdzi możliwość wystąpienia problemów rozwojowych, może zlecić rozpoczęcie rehabilitacji ruchowej w ramach fizjoterapii niemowląt. Istotne jest, aby nie bagatelizować objawów pojawiających się na początkowym etapie życia malucha, ponieważ z czasem mogą one prowadzić do poważniejszych schorzeń, jak wady postawy czy skolioza.

Centrum Pediatrii w Białymstoku – fizjoterapia i rehabilitacja

Niepokojące objawy w zakresie rozwoju psychomotorycznego często są wskazaniem do zgłoszenia się do specjalisty i podjęcia rehabilitacji. Fizjoterapia dzieci i niemowląt zazwyczaj zalecana jest w okolicach 3. miesiąca życia, zwłaszcza w przypadku zaobserwowania odginania główki i całego ciała w literę “C”, spłaszczonej główki lub wyraźnej niechęci maluszka do leżenia na brzuchu. Warto udać się do specjalisty także w przypadku zaciskania jednej lub dwóch rączek, układania główki tylko w jedną stronę i braku zainteresowania otoczeniem lub zabawkami. Również podejrzenie skoliozy i wad postawy są wskazaniem do rehabilitacji w ramach fizjoterapii.

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów warto zgłosić się do specjalisty już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Nawet niewielka anomalia przy braku leczenia może prowadzić do poważniejszych problemów w obrębie narządu ruchu, dlatego rehabilitacja niemowląt jest tak ważną sprawą.

Kiedy należy zgłosić się na rehabilitację dziecka?

Warto podjąć odpowiednie działania i rozważyć fizjoterapię, gdy tylko pojawią się wskazania w tym zakresie. Rehabilitacja dzieci może okazać się pomocna w przypadku leczenia skoliozy i wad postawy na początkowym etapie ich rozwoju, dlatego bywa zalecana nawet w przypadku niemowląt. Niektóre zaburzenia mogą bowiem pojawiać się jeszcze przed narodzinami lub wykształcić się w pierwszych tygodniach życia.

Wśród wskazań do fizjoterapii i rehabilitacji niemowląt można wyróżnić skoliozę. Nieleczona może się pogłębiać z wiekiem i prowadzić do dolegliwości bólowych, trudności z oddychaniem i rozwoju dalszych wad postawy u dziecka. Również jakiekolwiek zaburzenia w zakresie rozwoju narządu ruchu w początkowym okresie życia wymagają konsultacji w poradni pediatrycznej.

Jak wygląda rehabilitacja skoliozy u dziecka?

Zgłaszając się na fizjoterapię niemowląt, warto wiedzieć, na czym polega rehabilitacja wad postawy. Przy schorzeniach z tego zakresu, z uwzględnieniem skoliozy, istotną sprawą jest poprawa wydolności mięśni i sprawności całego organizmu. Korekta skrzywienia kręgosłupa może być leczona poprzez specjalne ćwiczenia. Ważne, by nie podejmować samodzielnie działań w tym zakresie i skorzystać z fizjoterapii we współpracy ze specjalistami z tego zakresu. Nieprawidłowy dobór ćwiczeń może nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale nawet pogłębić defekt w postaci skoliozy lub innej wady postawy i wywołać dyskomfort dziecka.

Dokładny przebieg fizjoterapii u niemowląt może się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Należy uwzględnić wiek dziecka oraz rodzaj i stopień zaawansowania wady postawy. Ważną kwestią jest także regularność wykonywania ćwiczeń i obserwowanie efektów, by móc na bieżąco kontrolować postępy i dopasowywać zalecenia do aktualnego stanu zdiagnozowanej nieprawidłowości rozwojowej. Rehabilitacja skoliozy lub innego schorzenia u niemowląt i nieco starszych pacjentów może więc różnić się w każdym przypadku, w zależności od wady postawy, a jej przebieg zwykle określany jest podczas konsultacji.

Dlaczego fizjoterapia dzieci i niemowląt jest ważna?

Prawidłowy rozwój układu ruchowego u niemowląt jest niezwykle istotny, zwłaszcza w początkowym okresie życia. W pewnych przypadkach fizjoterapia może być zalecona od urodzenia, jeśli istnieją ku temu wskazania. Zazwyczaj jednak pierwsza wizyta ma miejsce w okolicy 3. miesiąca życia, ponieważ szybka diagnoza problemów, w tym skoliozy prowadzącej do wad postawy, może zwiększać szanse na ich wyleczenie.

Przed zgłoszeniem się do gabinetu należy pamiętać, że od karmienia dziecka powinno minąć około 30 minut, by uniknąć ryzyka ulewania podczas badania. Podczas fizjoterapii pozwalającej określić charakter problemu i dobór rehabilitacji, lekarz sprawdza rozwój odruchowy, zakres ruchu stawów i napięcie mięśniowe niemowlęcia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ćwiczenia mogą być przeprowadzane przez specjalistę. Często jednak rehabilitacja dziecka wykonywana jest w domu po wcześniejszej demonstracji i przekazaniu zaleceń oraz instrukcji. Warto zgłaszać się na okresowe kontrole podczas takiej fizjoterapii, by specjalista mógł określić postępy i udzielić dalszych wskazówek dotyczących niwelowania skoliozy, wad postawy lub innych problemów.

Leczenie skoliozy u dzieci i niemowląt w Białymstoku

Istotną kwestią w przypadku zaobserwowania nieprawidłowości w rozwoju ruchowym dziecka jest zatem zgłoszenie się do poradni pediatrycznej na konsultację. Wówczas specjalista z tego zakresu zdiagnozuje problem i zaproponuje plan rehabilitacji wady postawy, co może pozwolić uniknąć dalszego rozwoju skoliozy bądź innego schorzenia. Wizyta trwa zwykle około 60 minut i rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami. Warto więc przygotować się do niej i wziąć ze sobą dokumentację medyczną dziecka, a także przemyśleć kwestie, jakie chcieliby Państwo poruszyć, by uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rehabilitacji niemowlęcia lub innych zagadnień.

Fizjoterapia wchodzi w zakres usług oferowanych przez Centrum Pediatrii w Białymstoku przy ul. Pułaskiego 26C lok. 2. Przyjmujemy pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 i w soboty od 8.00 do 1400. Na wizyty dotyczące rehabilitacji dzieci i niemowląt oraz leczenia skoliozy i innych wad postawy można umawiać się telefonicznie lub przez dedykowane platformy, jak MyDr i ZnanyLekarz.

mgr Martyna Sacharewicz

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70